Author Topic: UEFA Europa League 2020/2021 appointments  (Read 8806 times)

0 Members and 0 Guests are viewing this topic.

tomp

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 289
    • View Profile
5 November 2020

18:55 CET - Rome (Stadio Olimpico)
AS Roma (ITA) - CFR 1907 Cluj (ROU) | Group A
Referee: Matej Jug (SVN)
Assistant Referee 1: Matej Žunič (SVN)
Assistant Referee 2: Manuel Vidali (SVN)
Fourth Official: David Šmajc (SVN)
UEFA Referee Observer: Jouni Hyytiä (FIN)
UEFA Delegate: José Guilherme Aguiar (POR)

18:55 CET - Vienna (Weststadion)
SK Rapid Wien (AUT) - Dundalk FC (IRL) | Group B
Referee: Trustin Farrugia Cann (MLT)
Assistant Referee 1: Luke Portelli (MLT)
Assistant Referee 2: Jurgen Spiteri (MLT)
Fourth Official: Fyodor Zammit (MLT)
UEFA Referee Observer: Cyril Zimmermann (SUI)
UEFA Delegate: Richard Havrilla (SVK)

18:55 CET - Petah Tikva (Itztadion HaMoshava)
Hapoel Beer-Sheva FC (ISR) - Bayer 04 Leverkusen (GER) | Group C
Referee: Radu Petrescu (ROU)
Assistant Referee 1: Radu Ghinguleac (ROU)
Assistant Referee 2: Mircea Mihail Grigoriu (ROU)
Fourth Official: Fabrizio Pasqua (ITA)
UEFA Referee Observer: Boško Jovanetić (SRB)
UEFA Delegate: Vakhtang Bzikadze (GEO)

18:55 CET - Prague (Eden Arena)
SK Slavia Praha (CZE) - OGC Nice (FRA) | Group C
Referee: Jakob Kehlet (DEN)
Assistant Referee 1: Heine Sřrensen (DEN)
Assistant Referee 2: Lars Hummelgaard (DEN)
Fourth Official: Jens Maae (DEN)
UEFA Referee Observer: Vlado Svilokos (CRO)
UEFA Delegate: Alin Cioban (ROU)

18:55 CET - Poznań (Stadion Poznań)
KKS Lech Poznań  (POL) - Royal Standard de Ličge (BEL) | Group D
Referee: Manuel Schüttengruber (AUT)
Assistant Referee 1: Roland Brandner (AUT)
Assistant Referee 2: Robert Steinacher (AUT)
Fourth Official: Christopher Jäger (AUT)
UEFA Referee Observer: Vadims Direktorenko (LVA)
UEFA Delegate: Peadar Ryan (IRL)

18:55 CET - Lisbon (Estádio do Sport Lisboa e Benfica)
SL Benfica (POR) - Rangers FC (SCO) | Group D
Referee: Jesús Gil Manzano (ESP)
Assistant Referee 1: Diego Barbero Sevilla (ESP)
Assistant Referee 2: Ińigo Prieto López De Ceraín (ESP)
Fourth Official: Guillermo Cuadra Fernández (ESP)
UEFA Referee Observer: Bertrand Layec (FRA)
UEFA Delegate: Oleg Molceanov (MDA)

18:55 CET - Nicosia (GSP)
Omonoia FC (CYP) - Granada CF (ESP) | Group E
Referee: Ivan Bebek (CRO)
Assistant Referee 1: Goran Pataki (CRO)
Assistant Referee 2: Andreas Heidenreich (AUT)
Fourth Official: Harald Lechner (AUT)
UEFA Referee Observer: Neale Barry (ENG)
UEFA Delegate: Duncan Fraser (SCO)


18:55 CET - Thessaloniki (Stadio Toumba)
PAOK FC (GRE) - PSV Eindhoven (NED) | Group E
Referee: Daniel Stefański (POL)
Assistant Referee 1: Marcin Boniek (POL)
Assistant Referee 2: Dawid Igor Golis (POL)
Fourth Official: Damian Sylwestrzak (POL)
UEFA Referee Observer: Laurent Duhamel (FRA)
UEFA Delegate: Paul Tompkins (ENG)

18:55 CET - San Sebastián (Estadio de Anoeta)
Real Sociedad de Fútbol (ESP) - AZ Alkmaar (NED) | Group F
Referee: John Beaton (SCO)
Assistant Referee 1: Daniel McFarlane (SCO)
Assistant Referee 2: Alan Mulvanny (SCO)
Fourth Official: Steven McLean (SCO)

UEFA Referee Observer: Karel Vidlák (CZE)
UEFA Delegate: Victor Marius Radu (ROU)

18:55 CET - Rijeka (Stadion HNK Rijeka)
HNK Rijeka (CRO) - SSC Napoli (ITA) | Group F
Referee: Mattias Gestranius (FIN)
Assistant Referee 1: Jan-Peter Aravirta (FIN)
Assistant Referee 2: Mikko Alakare (FIN)
Fourth Official: Joni Hyytiä (FIN)
UEFA Referee Observer: Thomas Einwaller (AUT)
UEFA Delegate: Garry O'Hagan (SCO)

18:55 CET - Sivas (Yeni 4 Eylül Stadyumu)
Sivasspor (TUR) - Qarabağ FK (AZE) | Group I
Referee: Joăo Pinheiro (POR) Sandro Schärer (SUI)
Assistant Referee 1: Tiago José Pereira Costa (POR) Stéphane De Almeida (SUI)
Assistant Referee 2: Pedro Ribeiro (POR) Bekim Zogaj (SUI)
Fourth Official: Iancu Ioan Vasilica (POR)
UEFA Referee Observer:  Georgi Yordanov (BUL)
UEFA Delegate: Nikoloz Jgarkava (GEO)

18:55 CET - Razgrad (Ludogorets Arena)
PFC Ludogorets 1945 (BUL) - Tottenham Hotspur (ENG) | Group J
Referee: Fran Jović (CRO)
Assistant Referee 1: Ivica Modrić (CRO)
Assistant Referee 2: Hrvoje Radić (CRO)
Fourth Official: Mario Zebec (CRO)
UEFA Referee Observer: Emil Bozhinovski (MKD)
UEFA Delegate: Aurel Mihail Ionescu (ROU)

21:00 CET - Bern (Stadion Wankdorf)
BSC Young Boys (SUI) - PFC CSKA-Sofia (BUL) | Group A
Referee: Lawrence Visser (BEL)
Assistant Referee 1: Thibaud Nijssen (BEL)
Assistant Referee 2: Rien Vanyzere (BEL)
Fourth Official: Bram Van Driessche (BEL)
UEFA Referee Observer: Herbert Fandel (GER)
UEFA Delegate: Michael O'Brien (ENG)

21:00 CET - London (Arsenal Stadium)
Arsenal FC (ENG) - Molde FK (NOR) | Group B
Referee: Halil Umut Meler (TUR)
Assistant Referee 1: Ibrahim Çaglar Uyarcan (TUR)
Assistant Referee 2: Martin Margaritov (BUL)
Fourth Official: Bahattin Simsek (TUR)
UEFA Referee Observer: David Fernández Borbalán (ESP)
UEFA Delegate: John Taylor (SCO)

21:00 CET - Leicester (Leicester City Stadium)
Leicester City FC (ENG) - SC Braga (POR) | Group G
Referee: Bas Nijhuis (NED)
Assistant Referee 1: Charles Schaap (NED)
Assistant Referee 2: Rogier Honig (NED)
Fourth Official: Sander van der Eijk (NED)
UEFA Referee Observer: Edward Foley (IRL)
UEFA Delegate: Stephen Williams (WAL)

21:00 CET - Zaporizhia (Zaporizhzhya City Stadium)
FC Zorya Luhansk (UKR) - AEK Athens FC (GRE) | Group G
Referee: William Collum (SCO)
Assistant Referee 1: David McGeachie (SCO)
Assistant Referee 2: Sean Carr (SCO)
Fourth Official: Nicholas Walsh (SCO)

UEFA Referee Observer: Antonio Damato (ITA)
UEFA Delegate: Bartosz Laski (POL)

21:00 CET - Glasgow (Celtic Park)
Celtic FC (SCO) - AC Sparta Praha (CZE) | Group H
Referee: István Kovács (ROU)
Assistant Referee 1: Vasile Florin Marinescu (ROU)
Assistant Referee 2: Ovidiu Artene (ROU)
Fourth Official: Marius Avram (ROU)
UEFA Referee Observer: Shmuel Shteif (ISR)
UEFA Delegate: Peter Oskam (FIN)

21:00 CET - Milan (Stadio Giuseppe Meazza)
AC Milan (ITA) - LOSC Lille (FRA) | Group H
Referee: Bartosz Frankowski (POL)
Assistant Referee 1: Jakub Winkler (POL)
Assistant Referee 2: Marek Arys (POL)
Fourth Official: Krzysztof Jakubik (POL)
UEFA Referee Observer: Yuri Baskakov (RUS)
UEFA Delegate: Gijs de Jong (NED)

21:00 CET - Villarreal (Estadio de la Cerámica)
Villarreal CF (ESP) - Maccabi Tel-Aviv FC (ISR) | Group I
Referee: Nikola Dabanović (MNE)
Assistant Referee 1: Milovan Djukić (MNE)
Assistant Referee 2: Vladan Todorović (MNE)
Fourth Official: Miloš Bošković (MNE)
UEFA Referee Observer: Lutz-Michael Fröhlich (GER)
UEFA Delegate: Joăo Morais (POR)

21:00 CET - Deurne (Bosuil)
Royal Antwerp FC (BEL) - LASK (AUT) | Group J
Referee: Yevhenii Aranovskiy (UKR)
Assistant Referee 1: Volodymyr Vysotskyi (UKR)
Assistant Referee 2: Viktor Matyash (UKR)
Fourth Official: Vitaliy Romanov (UKR)
UEFA Referee Observer: Rusmir Mrković (BIH)
UEFA Delegate: Oleg Harlamov (EST)

21:00 CET - Zagreb (Stadion Maksimir)
GNK Dinamo (CRO) - Wolfsberger AC (AUT) | Group K
Referee: Jérôme Brisard (FRA)
Assistant Referee 1: Benjamin Pages (FRA)
Assistant Referee 2: Guillaume Debart (FRA)
Fourth Official: Amaury Delerue (FRA)
UEFA Referee Observer: Markus Strömbergsson (SWE)
UEFA Delegate: Kejdi Tomorri (ALB)

21:00 CET - Rotterdam (Stadion Feijenoord)
Feyenoord (NED) - PFC CSKA Moskva (RUS) | Group K
Referee: Roi Reinshreiber (ISR)
Assistant Referee 1: David Elias Biton (ISR)
Assistant Referee 2: Dvir Shimon (ISR)
Fourth Official: Liran Liany (ISR)
UEFA Referee Observer: Dejan Filipović (SRB)
UEFA Delegate: Aleksandr Aleinik (BLR)

21:00 CET - Belgrade (Stadion Rajko Mitić)
FK Crvena zvezda (SRB) - KAA Gent (BEL) | Group L
Referee: Michael Fabbri (ITA)
Assistant Referee 1: Giorgio Peretti (ITA)
Assistant Referee 2: Alessandro Costanzo (ITA)
Fourth Official: Rosario Abisso (ITA)
UEFA Referee Observer: Volodymyr Petrov (UKR) 
UEFA Delegate: Vasko Dojcinovski (MKD)

21:00 CET - Sinsheim (Rhein-Neckar-Arena)
TSG 1899 Hoffenheim (GER) - FC Slovan Liberec (CZE) | Group L
Referee: Sergey Karasev (RUS)
Assistant Referee 1: Igor Demeshko (RUS)
Assistant Referee 2: Maksim Gavrilin (RUS)
Fourth Official: Vladimir Moskalev (RUS)
UEFA Referee Observer: Erol Ersoy (TUR)
UEFA Delegate: Alexandr Keplin (KAZ)
« Last Edit: Wed 04 Nov 2020 16:29 by tomp »

ajb95

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 976
    • View Profile
4 elite refs being used, including Collum again  :-\

TheThingFromLewes

  • RTR Veterans
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 1,354
    • View Profile
And Basil Fawlty visits the King Power....
Like Like x 1 View List

edy

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 543
  • Gender: Male
    • View Profile
  • Referee Level: Assessor
EL debuts for Fabbri (ITA) and Farrugia Cann (MLT).

Again only EL for Collum who seems to be in danger of a demotion.

Karasev again with an EL match after the P.O. round.
I know that I know nothing

edy

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 543
  • Gender: Male
    • View Profile
  • Referee Level: Assessor
26 November 2020

18:55 CET - Sofia (Natsionalen Stadion Vasil Levski)
PFC CSKA-Sofia (BUL) - BSC Young Boys (SUI | Group A
Referee: Fábio José Costa Veríssimo (POR)
Assistant Referee 1:  Rui Teixeira (POR)
Assistant Referee 2: Pedro Ribeiro (POR)
Fourth Official: Antonio Emanuel Carvalho Nobre (POR)
UEFA Referee Observer: Frank De Bleeckere (BEL)
UEFA Delegate: Milovan Đukanović (MNE)

18:55 CET - Molde (Molde Stadion)
Molde FK (NOR) - Arsenal FC (ENG) | Group B
Referee: Irfan Peljto (BIH)
Assistant Referee 1: Senad Ibrisimbegović (BIH)
Assistant Referee 2: Davor Beljo (BIH)
Fourth Official: Admir Šehović (BIH)
UEFA Referee Observer: Haim Jakov (ISR)
UEFA Delegate: Oleg Harlamov (EST)

18:55 CET - Braga (Estádio Municipal de Braga)
SC Braga (POR) - Leicester City FC (ENG) | Group G
Referee: Daniele Orsato (ITA)
Assistant Referee 1: Alessandro Giallatini (ITA)
Assistant Referee 2: Fabiano Preti (ITA)
Fourth Official: Daniele Doveri (ITA)
UEFA Referee Observer: Nikolai Ivanov (RUS)
UEFA Delegate: Desislava Ralkova (BUL)

18:55 CET - Athens (Olympic Athletic Center of Athens "Spyros Louis"
AEK Athens FC (GRE) - FC Zorya Luhansk (UKR) | Group G
Referee: Aliyar Aghayev (AZE)
Assistant Referee 1: Zeynal Zeynalov (AZE)
Assistant Referee 2: Akif Amirali (AZE)
Fourth Official: Orkhan Mammadov (AZE)
UEFA Referee Observer: Luc Wouters (BEL)
UEFA Delegate: Philippe Prudhon (FRA)

18:55 CET - Prague (Stadion Letná)
AC Sparta Praha (CZE) - Celtic FC (SCO) | Group H
Referee: Tobias Stieler (GER)
Assistant Referee 1: Mike Pickel (GER)
Assistant Referee 2: Dominik Schaal (GER)
Fourth Official: Florian Badstübner (GER)
UEFA Referee Observer: Vadims Direktorenko (LVA)
UEFA Delegate: Olzhas Abrayev (KAZ)

18:55 CET - Villeneuve d'Ascq (Stade Pierre Mauroy)
LOSC Lille (FRA) - AC Milan (ITA) | Group H
Referee: Craig Pawson (ENG)
Assistant Referee 1: Ian Hussin (ENG)
Assistant Referee 2: Harry Lennard (ENG)
Fourth Official: Darren England (ENG)

UEFA Referee Observer: Bernardino González Vázquez (ESP)
UEFA Delegate: Borja Bilbao (ESP)

18:55 CET - Tel Aviv (Bloomfield Stadium)
Maccabi Tel-Aviv FC (ISR) - Villarreal CF (ESP) | Group I
Referee: Tiago Martins (POR)
Assistant Referee 1: Pedro Almeida (POR)
Assistant Referee 2 :Hugo Andre Pires Ribeiro (POR)
Fourth Official: Helder Malheiro (POR)
UEFA Referee Observer: Stéphane Lannoy (FRA)
UEFA Delegate: Igor Radojičić (SRB)

18:55 CET - Istanbul (İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumu)
Qarabağ FK (AZE) - Sivasspor (TUR) | Group I
Referee: Jakob Kehlet (DEN)
Assistant Referee 1: Heine Sřrensen (DEN)
Assistant Referee 2: Lars Hummelgaard (DEN)
Fourth Official: Jens Maae (DEN)
UEFA Referee Observer: Aleh Chykun (BLR)
UEFA Delegate: Charles Schaack (LUX)

18:55 CET - Linz (Stadion der Stadt Linz)
LASK (AUT) - Royal Antwerp FC (BEL) | Group J
Referee: Donatas Rumšas (LTU)
Assistant Referee 1: Aleksandr Radius (LTU)
Assistant Referee 2: Dovydas Sužiedėlis (LTU)
Fourth Official: Manfredas Lukjancukas (LTU)
UEFA Referee Observer: Draženko Kovačić (CRO)
UEFA Delegate: František Laurinec (SVK)

18:55 CET - Klagenfurt (Wörthersee Stadion)
Wolfsberger AC (AUT) - GNK Dinamo (CRO) | Group K
Referee: Serhiy Boiko (UKR)
Assistant Referee 1: Semen Shlonchak (UKR)
Assistant Referee 2: Viktor Matyash (UKR)
Fourth Official: Denys Shurman (UKR)
UEFA Referee Observer: Marco Borg (MLT)
UEFA Delegate: Marko Simeunovič (SVN)

18:55 CET - Moscow (CSKA Arena)
PFC CSKA Moskva (RUS) - Feyenoord (NED) | Group K
Referee: Kristo Tohver (EST)
Assistant Referee 1: Silver Koiv (EST)
Assistant Referee 2: Sten Klaasen (EST)
Fourth Official: Juri Frischer (EST)
UEFA Referee Observer: Erol Ersoy (TUR)
UEFA Delegate: Haris Gvozden (BIH)

18:55 CET - Liberec (Stadion U Nisy)
FC Slovan Liberec (CZE) - TSG 1899 Hoffenheim (GER) | Group L
Referee: Jérôme Brisard (FRA)
Assistant Referee 1: Benjamin Pagčs (FRA)
Assistant Referee 2: Guillaume Debart (FRA)
Fourth Official: Amaury Delerue (FRA)
UEFA Referee Observer: Stefano Podeschi (SMR)
UEFA Delegate: Stephen Williams (WAL)

18:55 CET - Gent (KAA Gent Stadium)
KAA Gent (BEL) - FK Crvena zvezda (SRB) | Group L
Referee: Filip Glova (SVK)
Assistant Referee 1: Peter Bednar (SVK)
Assistant Referee 2: František Ferenc (SVK)
Fourth Official: Michal Ocenᚠ(SVK)
UEFA Referee Observer: Sascha Amhof (SUI)
UEFA Delegate: Maksimas Bechterevas (LTU)

21:00 CET - Cluj-Napoca (Stadionul Dr. Constantin Rădulescu)
CFR 1907 Cluj (ROU) - AS Roma (ITA) the | Group A
Referee: Harald Lechner (AUT)
Assistant Referee 1: Andreas Heidenreich (AUT)
Assistant Referee 2: Maximilian Kolbitsch (AUT)
Fourth Official: Julian Weinberger (AUT)
UEFA Referee Observer: Ferenc Székely (HUN)
UEFA Delegate: Łukasz Wachowski. (POL)

21:00 CET - Dublin (Dublin Arena)
Dundalk FC (IRL) - SK Rapid Wien (AUT) | Group B
Referee: Tamás Bognár (HUN)
Assistant Referee 1: Balázs Buzás (HUN)
Assistant Referee 2: Balázs Szert (HUN)
Fourth Official: Gergo Bogár (HUN)

UEFA Referee Observer: Jon Skjervold (NOR)
UEFA Delegate: Jeroen Roest (NED)

21:00 CET - Leverkusen (BayArena)
Bayer 04 Leverkusen (GER) - Hapoel Beer-Sheva FC (ISR) | Group C
Referee: Paweł Gil (POL)
Assistant Referee 1: Konrad Sapela (POL)
Assistant Referee 2: Marcin Borkowski (POL)
Fourth Official: Piotr Lasyk (POL)
UEFA Referee Observer: Kenneth William Clark (SCO)
UEFA Delegate: Kris Bellon (BEL)

21:00 CET - Nice (Grand Stade de Nice)
OGC Nice (FRA) - SK Slavia Praha (CZE) | Group C
Referee: Glenn Nyberg (SWE)
Assistant Referee 1: Mikael Hallin (SWE)
Assistant Referee 2: Andreas Söderqvist (SWE)
Fourth Official: Mohammed Al-Hakim (SWE)
UEFA Referee Observer: Ray Ellingham (WAL)
UEFA Delegate: Styrbjörn Oskarsson (FIN)

21:00 CET - Ličge (Stade Maurice Dufrasne)
Royal Standard de Ličge (BEL) - KKS Lech Poznań (POL) | Group D
Referee: Petr Ardeleanu (CZE)
Assistant Referee 1: Jiří Moláček (CZE)
Assistant Referee 2: Petr Caletka (CZE)
Fourth Official: Karel Hrubes (CZE)
UEFA Referee Observer: Andreas Schluchter (SUI)
UEFA Delegate: Metin Kazancıoğlu (TUR)

21:00 CET - Glasgow (Ibrox Stadium)
Rangers FC (SCO) - SL Benfica (POR) | Group D
Referee: Radu Petrescu (ROU)
Assistant Referee 1: Radu Ghinguleac (ROU)
Assistant Referee 2: Mircea Mihail Grigoriu (ROU)
Fourth Official: Marcel Birsan (ROU)
UEFA Referee Observer: Peter Sippel (GER)
UEFA Delegate: Mark Blackbourne (ENG)   

21:00 CET - Eindhoven (PSV Stadion)
PSV Eindhoven (NED) - PAOK FC (GRE) | Group E
Referee: Andris Treimanis (LVA)
Assistant Referee 1: Haralds Gudermanis (LVA)
Assistant Referee 2: Aleksejs Spasjonnikovs (LVA)
Fourth Official: Aleksandrs Golubevs (LVA)
UEFA Referee Observer: Volodymyr Petrov (UKR)
UEFA Delegate: Ţórir Hákonarson (ISL)

21:00 CET - Granada (Estadio Municipal Nuevo Los Cármenes)
Granada CF (ESP) - Omonoia FC (CYP) | Group E
Referee: Stéphanie Frappart (FRA)
Assistant Referee 1: Hicham Zakrani (FRA)
Assistant Referee 2: Mikael Berchebru (FRA)
Fourth Official: Johan Hamel (FRA)
UEFA Referee Observer: Martin Hansson (SWE)
UEFA Delegate: Frederic Veraghaenne (BEL)   

21:00 CET - Alkmaar (AZ Stadion)
AZ Alkmaar (NED) - Real Sociedad de Fútbol (ESP) | Group F
Referee: Aleksandar Stavrev (MKD)
Assistant Referee 1: Dejan Kostadinov (MKD)
Assistant Referee 2: Goce Petreski (MKD)
Fourth Official: Konstantin Vlaho (MKD)
UEFA Referee Observer: Vlado Svilokos (CRO)
UEFA Delegate: Attila Tömő (HUN)

21:00 CET - Naples (Stadio San Paolo)
SSC Napoli (ITA) - HNK Rijeka (CRO) | Group F
Referee: Halis Özkahya (TUR)
Assistant Referee 1: Kemal Yilmaz (TUR)
Assistant Referee 2: Çem Satman (TUR)
Fourth Official: Alper Ulusoy (TUR)
UEFA Referee Observer: Iain Robertson Brines (SCO)
UEFA Delegate: Steen Michael Dahrup (DEN)

21:00 CET - London (Tottenham Hotspur Stadium)
Tottenham Hotspur (ENG) - PFC Ludogorets 1945 (BUL) | Group J
Referee: Giorgi Kruashvili (GEO)
Assistant Referee 1: Levan Varamishvili (GEO)
Assistant Referee 2: Zaza Pipia (GEO)
Fourth Official: Georgi Vadachkoria (GEO)
UEFA Referee Observer: Fredy Fautrel (FRA)
UEFA Delegate: Per Svärd (SWE)
« Last Edit: Tue 24 Nov 2020 10:11 by edy »
I know that I know nothing

ajb95

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 976
    • View Profile
Only Orsato from elite being used in this round.
Some really good appointments all round

TheThingFromLewes

  • RTR Veterans
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 1,354
    • View Profile
A trip to Dublin for bmb?

Excellent appointment for Frappart and an important observer for Verissimo.

bmb

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2,470
  • Gender: Female
  • Causing mischief & mayhem!!
  • Location: Somewhere between Poole & Budapest!
    • View Profile
    • Hungarian Football
  • Referee Level: Assessor
A trip to Dublin for bmb?


Hoping so! Have the flights but need 1 more negative covid test to come back in time!
Hajrá Lilák. Csak a Kispest. Hajrá Magyarok! Hajrá játékvezetői csapat! Soha ne add fel

edy

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 543
  • Gender: Male
    • View Profile
  • Referee Level: Assessor
26 November 2020

18:55 CET - Molde (Molde Stadion)
Molde FK (NOR) - Arsenal FC (ENG) | Group B
Referee: Irfan Peljto (BIH)
Assistant Referee 1: Senad Ibrisimbegović (BIH)
Assistant Referee 2: Davor Beljo (BIH)
Fourth Official: Admir Šehović (BIH)
UEFA Referee Observer: Haim Jakov (ISR)
UEFA Delegate: Oleg Harlamov (EST)

New appointment

Referee: Daniel Stefański (POL)
Assistant Referee 1: Dawid Igor Golis (POL)
Assistant Referee 2: Krzysztof Myrmus (POL)

No info yet on the FO.
I know that I know nothing

spk

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
    • View Profile
26 November 2020

18:55 CET - Molde (Molde Stadion)
Molde FK (NOR) - Arsenal FC (ENG) | Group B
Referee: Irfan Peljto (BIH)
Assistant Referee 1: Senad Ibrisimbegović (BIH)
Assistant Referee 2: Davor Beljo (BIH)
Fourth Official: Admir Šehović (BIH)
UEFA Referee Observer: Haim Jakov (ISR)
UEFA Delegate: Oleg Harlamov (EST)

New appointment

Referee: Daniel Stefański (POL)
Assistant Referee 1: Dawid Igor Golis (POL)
Assistant Referee 2: Krzysztof Myrmus (POL)

No info yet on the FO.

Probably an Norwegian referee

TheThingFromLewes

  • RTR Veterans
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 1,354
    • View Profile
The observer has been removed as well....

ajb95

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 976
    • View Profile
26 November 2020

18:55 CET - Molde (Molde Stadion)
Molde FK (NOR) - Arsenal FC (ENG) | Group B
Referee: Irfan Peljto (BIH)
Assistant Referee 1: Senad Ibrisimbegović (BIH)
Assistant Referee 2: Davor Beljo (BIH)
Fourth Official: Admir Šehović (BIH)
UEFA Referee Observer: Haim Jakov (ISR)
UEFA Delegate: Oleg Harlamov (EST)

New appointment

Referee: Daniel Stefański (POL)
Assistant Referee 1: Dawid Igor Golis (POL)
Assistant Referee 2: Krzysztof Myrmus (POL)

No info yet on the FO.

Aww what a shame was really looking to seeing this referee again! 🙏😟

edy

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 543
  • Gender: Male
    • View Profile
  • Referee Level: Assessor
Well that's a first....

UEFA confirmed Peljto for the Molde - Arsenal match. He replaced his AR2 and FO.

AR2 now is Dawid Igor Golis (POL) and FO Daniel Stefanski (POL).

https://www.uefa.com/uefaeuropaleague/match/2029779--molde-vs-arsenal/matchinfo/?iv=true
I know that I know nothing
Like Like x 1 View List

spk

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
    • View Profile
Here is the mail from UEFA.

ŤUEFA has today announced that it has replaced two of the referees appointed for the UEFA Europa League match Molde vs Arsenal FC scheduled for Thursday 26 November at 18.55CET as one of the match officials appointed for this match has produced a positive covid test upon arrival in Norway and two officials have subsequently been placed into quarantine by local authorities. The referee (Irfan Peljto) and 1st assistant (Senad Ibrisimbegovic) from Bosnia remain as planned. The 2nd assistant referee will now be Dawid Igor Golis and the 4th official, Daniel Stefanski, both from Poland.ť
Informative Informative x 2 View List

ajb95

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 976
    • View Profile
18:55 CET - Molde (Molde Stadion)
Molde FK (NOR) - Arsenal FC (ENG) | Group B
Referee: Irfan Peljto (BIH)

Peljto was fine. Not a difficult game but good foul detection - well controlled and well managed. Don’t think he booked anyone which is a nice change. Well done to Arsenal for qualifying!

Agree Agree x 2 View List