Author Topic: UEFA Europa League 2020/2021 appointments  (Read 16977 times)

0 Members and 0 Guests are viewing this topic.

tomp

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 552
    • View Profile
Re: UEFA Europa League 2020/21 appointments
« on: Tue 25 Aug 2020 12:50 »
Tuesday 25 August

18:00 CET - Vilnius (LFF stadionas)
FK Riteriai (LTU) - Derry City FC (IRL)
Referee: Ville Nevalainen (FIN)
Assistant Referee 1: Sami Nykänen (FIN)
Assistant Referee 2: Turkka Joonas Valjakka (FIN)
Fourth Official: Mohammed Al-Emara (FIN)
UEFA Referee Observer: Uno Tutk (EST)
UEFA Delegate: Styrbjörn Oskarsson (FIN)

Wednesday 26th August

18:30 CET - Differdange (Stade Municipal de la Ville de Differdange)
FC Progrčs Nied)erkorn (LUX) - FK Zeta (MNE)
Referee: Rəhim Həsənov (AZE)
Assistant Referee 1: Zeynal Zeynalov (AZE)
Assistant Referee 2: Namiq Hüseynov (AZE)
Fourth Official: Elçin Məsiyev (AZE)
UEFA Referee Observer: Adrian Azzopardi (MLT)
UEFA Delegate: Marcin Stefański (POL)

Thursday 27th August

16:00 CET - Ventspils (Olimpiskais centrs "Ventspils")
FK Ventspils (LVA) - FC Dinamo-Auto Tiraspol (MDA)
Referee: Eldorjan Hamiti (ALB)
Assistant Referee 1: Nertil Bregasi (ALB)
Assistant Referee 2: Emigers Gançi (ALB)
Fourth Official: Kridens Meta (ALB)
UEFA Referee Observer: Volodymyr Petrov (UKR)
UEFA Delegate: Kadri Jägel (EST)

16:00 CET - Shymkent (Qajımuqan Muńaytpasulı Central Stadium)
FC Ordabası Şımkent (KAZ) - FC Botoșani (ROU)
Referee: Rauf Cabarov (AZE)
Assistant Referee 1: Pərvin Talıbov (AZE)
Assistant Referee 2: Elşad Abdullayev (AZE)
Fourth Official: Kamal Umudlu (AZE)
UEFA Referee Observer: Igor Pristovnik (CRO)
UEFA Delegate: Yelena Kobak (RUS)

16:00 CET - Almaty (Almaty Central Stadium)
FC Qayrat Almatı (KAZ) - FC Noah (ARM)
Referee: Kristoffer Karlsson (SWE)
Assistant Referee 1: Joakim Amri Nilsson (SWE)
Assistant Referee 2: Robin Wilde (SWE)
Fourth Official: Fredrik Klitte (SWE)
UEFA Referee Observer: Emil Božinovski (MKD)
UEFA Delegate: Mark Bos (NED)

16:30 CET - Tallinn (Kadrioru staadion)
Nőmme Kalju FC (EST) - NŠ Mura (SVN)
Referee: Tim Marshall (NIR)
Assistant Referee 1: Stephen Bell (NIR)
Assistant Referee 2: David Anderson (NIR)
Fourth Official: Shane Andrews (NIR)

UEFA Referee Observer: Sergejus Slyva (LTU)
UEFA Delegate: Ingrida Siliūnienė (LTU)

16:30 CET - Durrës (Stadiumi Niko Dovana)
KF Teuta (ALB) - Beitar Jerusalem FC (ISR)
Referee: Nikólas Neokléous (CYP)
Assistant Referee 1: Pávlos Georgíou (CYP)
Assistant Referee 2: Ómiros Tziortzís (CYP)
Fourth Official: Chrysovalántis Theoulí (CYP)
UEFA Referee Observer: Draženko Kovačić (CRO)
UEFA Delegate: Nikola Kostov (MKD)

16:30 CET - Banja Luka (Gradski stadion)
FK Borac Banja Luka (BIH) - FK Sutjeska (MNE)
Referee: Morten Krogh (DEN)
Assistant Referee 1: Niels Hřg (DEN)
Assistant Referee 2: Jesper Dahl (DEN)
Fourth Official: Jens Grabski Maae (DEN)
UEFA Referee Observer: Viktor Shvetsov (UKR)
UEFA Delegate: Igor Radojčić (SRB)

17:00 CET - Minsk (National Olympic Stadium “Dynama”)
FC Dynama Minsk (BLR) - GKS Piast Gliwice (POL)
Referee: Lazar Lukić (SRB)
Assistant Referee 1: Dragan Bogićević (SRB)
Assistant Referee 2: Bojan Banović (SRB)
Fourth Official: Aleksandar Živković (SRB)
UEFA Referee Observer: Karel Vidlák (CZE)
UEFA Delegate: Patrik Filípek (CZE)

17:30 CET - Gibraltar (Victoria Stadium)
Lincoln Red Imps FC (GIB) - Union Titus Pétange (LUX)
Referee: Helgi Mikael Jónasson (ISL)
Assistant Referee 1: Johann Gudmundsson (ISL)
Assistant Referee 2: Egill Gudvardur Gudlaugsson (ISL)
Fourth Official: Vilhjalmur Thorarinsson (ISL)
UEFA Referee Observer: Helmut Fleischer (GER)
UEFA Delegate: Emil Ubias (CZE)

18:00 CET - Baku (Bakcell Arena)
Neftçi PFK (AZE) - FC Shkupi 1927 (MKD)
Referee: Aleksandrs Golubevs (LVA)
Assistant Referee 1: Raimonds Tatriks (LVA)
Assistant Referee 2: Jevgēņijs Morozovs (LVA)
Fourth Official: Artis Ķēniņš (LVA)
UEFA Referee Observer: Orhan Erdemir (TUR)
UEFA Delegate: Oleg Molceanov (MDA)

18:00 CET - Bodř (Aspmyra stadion)
FK Bodř/Glimt (NOR) - FK Kauno Žalgiris (LTU)
Referee: Kaarlo Oskari Hämäläinen (FIN)
Assistant Referee 1: Jukka Honkanen (FIN)
Assistant Referee 2: Veli-Matti Leppänen (FIN)
Fourth Official: Antti Munukka (FIN)
UEFA Referee Observer: Sándor Piller (HUN)
UEFA Delegate: Łukasz Wachowski (POL)

18:00 CET - Nicosia (GSP Stadium)
Apóllon Limassol FC (CYP) - FC Saburtalo (GEO)
Referee: Sigurd Smehus Kringstad (NOR)
Assistant Referee 1: Geir Oskar Isaksen (NOR)
Assistant Referee 2: Isaak Elias Skjeseth Bashevkin (NOR)
Fourth Official: Tom Harald Hagen (NOR)
UEFA Referee Observer: Joăo Francisco Lopes Ferreira (POR)
UEFA Delegate: Christian Kofoed (DEN)

18:00 CET - Yerevan (Republican Stadium after Vazgen Sargsyan)
Alashkert FC (ARM) - KF Renova (MKD)
Referee: Nicolas Walsh (SCO)
Assistant Referee 1: Calum Spence (SCO)
Assistant Referee 2: Douglas Potter (SCO)
Fourth Official: Andrew Dallas (SCO)

UEFA Referee Observer: Alain Hamer (LUX)
UEFA Delegate: Adrian Ixari (MDA)

18:00 CET - Sumqayıt (Kapital Bank Arena)
Sumqayıt FK (AZE) - KF Shkëndija (MKD)
Referee: Arman Esmuratov (KAZ)
Assistant Referee 1: Sergey Vasyutďn (KAZ)
Assistant Referee 2: Samat Tergewsizov (KAZ)
Fourth Official: Jandos Abjan (KAZ)
UEFA Referee Observer: Ferenc Székely (HUN)
UEFA Delegate: Natallia Varabjova (BLR)

18:30 CET - Ljubljana (Stadion Stožice)
NK Olimpija Ljubljana (SVN) - Víkingur Reykjavík (ISL)
Referee: Walter Altmann (AUT)
Assistant Referee 1: Andreas Staudinger (AUT)
Assistant Referee 2: Santino Schreiner (AUT)
Fourth Official: Andreas Heiß (AUT)
UEFA Referee Observer: Jan Willem Wegereef (NED)
UEFA Delegate: Scilla Gennaro (ITA)

18:30 CET - Székesfehérvár (MOL Aréna Sóstó)
MOL Fehérvár FC (HUN) - Bohemian FC (IRL)
Referee: Timótheos Christofí (CYP)
Assistant Referee 1: Michaíl Sotiríou (CYP)
Assistant Referee 2: Mários Kalogírou (CYP)
Fourth Official: Kyriákos Christodoúlou (CYP)
UEFA Referee Observer: Lucílio Cardoso Cortez Batista (POR)
UEFA Delegate: Jovan Šurbatović (SRB)

19:00 CET - Vilnius (LFF stadionas)
FK Žalgiris Vilnius (LTU) - Paide Linnameeskond (EST)
Referee: Petri Viljanen (FIN)
Assistant Referee 1: Mikko Alakare (FIN)
Assistant Referee 2: Olli Jantunen (FIN)
Fourth Official: Joni Hyytiä (FIN)
UEFA Referee Observer: Jon Eilif Skjervold (NOR)
UEFA Delegate: Arturs Gaidels (LVA)

19:00 CET - Trondheim (Lerkendal stadion)
Rosenborg BK (NOR) - Breiđablik (ISL)
Referee: Matthew De Gabriele (MLT)
Assistant Referee 1: Alan Camilleri (MLT)
Assistant Referee 2: Roberto Vella (MLT)
Fourth Official: Emanuel Grech (MLT)
UEFA Referee Observer: Mika Peltola (FIN)
UEFA Delegate: Duncan Fraser (SCO)

19:00 CET - Stockholm (Tele2 Arena)
Hammarby Fotboll (SWE) - Puskás Akadémia FC (HUN)
Referee: Mario Zebec (CRO)
Assistant Referee 1: Borut Križarić (CRO)
Assistant Referee 2: Jerko Crnčić (CRO)
Fourth Official: Dario Kulušić (CRO)
UEFA Referee Observer: Bertrand Layec (FRA)
UEFA Delegate: Sabine Bonnin (FRA)

19:00 CET - Malmö (Eleda Stadion)
Malmö FF (SWE) - MKS Cracovia Kraków (POL)
Referee: Urs Schnyder (SUI)
Assistant Referee 1: Marco Zürcher (SUI)
Assistant Referee 2: Benjamin Zürcher (SUI)
Fourth Official: Alessandro Dudic (SUI)
UEFA Referee Observer: Kenneth William Clark (SCO)
UEFA Delegate: Garry O’Hagan (SCO)


19:00 CET - Aarhus (Ceres Park)
AGF Aarhus (DEN) - FC Honka Espoo (FIN)
Referee: Ioánnis Papadópoulos (GRE)
Assistant Referee 1: Konstantínos Nikolaḯdis (GRE)
Assistant Referee 2: Dimítrios Natsiópoulos (GRE)
Fourth Official: Evángelos Manoúchos (GRE)
UEFA Referee Observer: Ichko Lozev (BUL)
UEFA Delegate: Björn Fecker (GER)

19:00 CET - Vaduz (Rheinpark Stadion)
FC Vaduz (LIE) - Hibernians FC (MLT)
Referee: Luís Miguel do Nascimento Teixeira (AND)
Assistant Referee 1: Bruno Filipe Parente Fernandes (AND)
Assistant Referee 2: Hugo Ricardo Jourdan Pereira (AND)
Fourth Official: Joan Guiu Serra (AND)
UEFA Referee Observer: Miroslav Vitković (CRO)
UEFA Delegate: Romano Clavadetscher (SUI)

19:00 CET - Baku (ASK Arena)
Keşlə FK (AZE) - KF Laçi (ALB)
Referee: Goga Kikacheishvili (GEO)
Assistant Referee 1: Davit Gabisonia (GEO)
Assistant Referee 2: Davit Akhvlediani (GEO)
Fourth Official: Irakli Kvirikashvili (GEO)
UEFA Referee Observer: Goran Mihaljević (MNE)
UEFA Delegate: Camelia Nicolae (ROU)

19:00 CET - Haifa (Sammy Ofer Stadium)
Maccabi Haifa FC (ISR) - FK Željezničar (BIH)
Referee: Dragomir Draganov (BUL)
Assistant Referee 1: Georgi Todorov (BUL)
Assistant Referee 2: Hristo Hadzhiyski (BUL)
Fourth Official: Radoslav Gidzhenov (BUL)
UEFA Referee Observer: Mehmet Murat Ilgaz (TUR)
UEFA Delegate: Iveta Bankova (BUL)

19:00 CET - Sofia (Bulgarian Army Stadium)
PFC CSKA-Sofia (BUL) - FC Sirens (MLT)
Referee: Krzysztof Jakubik (POL)
Assistant Referee 1: Arkadiusz Kamil Wójcik (POL)
Assistant Referee 2: Bartosz Heinig (POL)
Fourth Official: Piotr Lasyk (POL)
UEFA Referee Observer: Vlado Svilokos (CRO)
UEFA Delegate: Alin Cioban (ROU)

19:00 CET - Tbilisi (Mikheil Meskhi Stadium - 2)
FC Lokomotive Tbilisi (GEO) - Universitatea Craiova (ROU)
Referee: Miloš Đorđić (SRB)
Assistant Referee 1: Jovan Grujić (SRB)
Assistant Referee 2: Nikola Đorović (SRB)
Fourth Official: Momčilo Marković (SRB)
UEFA Referee Observer: Sokol Jareci (ALB)
UEFA Delegate: Claude Runavot (FRA)

19:00 CET - Prishtina (Stadiumi Fadil Vokrri)
SC Gjilani (KOS) - APÓEL FC (CYP)
Referee: Yigal Frid (ISR)
Assistant Referee 1: Sagy Metzamber (ISR)
Assistant Referee 2: Nati Dotan (ISR)
Fourth Official: Eli Hacmon (ISR)
UEFA Referee Observer: Drago Kos (SVN)
UEFA Delegate: Kejdi Tomorri (ALB)

19:15 CET - Hafnarfjörđur (Kaplakrikavöllur)
FH Hafnarfjörđur (ISL) - FC DAC 1904 Dunajská Streda (SVK)
Referee: Jason Lee Barcelo (GIB)
Assistant Referee 1: Andrew Mario Parody (GIB)
Assistant Referee 2: Daniel Gomez Gordillo (GIB)
Fourth Official: Patrick Canepa (GIB)
UEFA Referee Observer: Lassin Isaksen (FRO)
UEFA Delegate: Claude Kremer (LUX)

19:30 CET - Salihorsk (Budaŭnik Stadium)
FC Šachcior Salihorsk (BLR) - FC Sfîntul Gheorghe Suruceni (MDA)
Referee: Dragan Petrović (BIH)
Assistant Referee 1: Sreten Udovičić (BIH)
Assistant Referee 2: Damir Lazić (BIH)
Fourth Official: Luka Bilbija (BIH)
UEFA Referee Observer: Fritz Stuchlik (AUT)
UEFA Delegate: Jan Kořínek (CZE)

19:30 CET - Oswestry (Park Hall)
The New Saints FC (WAL) - MŠK Žilina (SVK)
Referee: Manfredas Lukjančukas (LTU)
Assistant Referee 1: Vytis Snarskis (LTU)
Assistant Referee 2: Vladimir Gerasimov (LTU)
Fourth Official: Robertas Valikonis (LTU)
UEFA Referee Observer: Iain Robertson Brines (SCO)
UEFA Delegate: Iain Blair (SCO)


19:45 CET - Petah Tikva (HaMoshava Stadium)
Hapoel Be’er-Sheva FC (ISR) - FC Dinamo Batumi (GEO)
Referee: Aleksandrs Anufrijevs (LVA)
Assistant Referee 1: Deniss Ševčenko (LVA)
Assistant Referee 2: Romāns Platonovs (LVA)
Fourth Official: Vitālijs Spasjonņikovs (LVA)
UEFA Referee Observer: Nicolae Grigorescu (ROU)
UEFA Delegate: Sviatlana Hrynkievič (BLR)

20:00 CET - Tórshavn (Tórsvřllur)
B36 Tórshavn (FRO) - FC Levadia Tallinn (EST)
Referee: Donald Robertson (SCO)
Assistant Referee 1: Douglas Ross (SCO)
Assistant Referee 2: Daniel McFarlane (SCO)

Fourth Official: Alex De Albuquerque Troleis (FRO)
UEFA Referee Observer: Rune Pedersen (NOR)
UEFA Delegate: Peter Oskam (NED)

20:00 CET - Mostar (Stadion HŠK Zrinjski)
HŠK Zrinjski (BIH) - FC Differdange 03 (LUX)
Referee: Aristotélis Diamantópoulos (GRE)
Assistant Referee 1: Reinhard Buxbaum (GRE)
Assistant Referee 2: Konstantínos Psárris (GRE)
Fourth Official: Vasílios Fotiás (GRE)
UEFA Referee Observer: Attila Ábrahám (HUN)
UEFA Delegate: Aleksandra Ana Raspopović (MNE)

20:00 CET - Ta’ Qali (Centenary Stadium)
Valletta FC (MLT) - Bala Town FC (WAL)
Referee: Luca Barbeno (SMR)
Assistant Referee 1: Francesco Lunardon (SMR)
Assistant Referee 2: Gian Marco Ercolani (SMR)
Fourth Official: Raffaele Delvecchio (SMR)
UEFA Referee Observer: David Fernández Borbalán (ESP)
UEFA Delegate: Łukasz Sojski (POL)

20:00 CET - Tirana (Air Albania Stadium)
FK Kukësi (ALB) - PFC Slavia Sofia (BUL)
Referee: Arda Kardeşler (TUR)
Assistant Referee 1: Kerem Ersoy (TUR)
Assistant Referee 2: Cevdet Kömürcüoğlu (TUR)
Fourth Official: Bahattin Şimşek (TUR)
UEFA Referee Observer: Gevorg Hovhannisyan (ARM)
UEFA Delegate: Vasko Dojčinovski (MKD)

20:00 CET - Chișinău (Stadionul Zimbru)
FC Petrocub-Hîncești (MDA) - FK TSC Bačka Topola (SRB)
Referee: Sebastian Constantin Colțescu (ROU)
Assistant Referee 1: Radu Adrian Ştefan Ghinguleac (ROU)
Assistant Referee 2: Vladimir Urzică (ROU)
Fourth Official: Horia Gabriel Mladinovici (ROU)
UEFA Referee Observer: Miroslav Liba (CZE)
UEFA Delegate: Vyacheslav Semyonov (RUS)

20:00 CET - Podgorica (Gradski stadion)
FK Iskra Danilovgrad (MNE) - PFC Lokomotiv Plovdiv 1926 (BUL)
Referee: Gergő Bogár (HUN)
Assistant Referee 1: István Albert (HUN)
Assistant Referee 2: Gergő Vígh-Tarsonyi (HUN)
Fourth Official: Péter Solymosi (HUN)

UEFA Referee Observer: Jan Carlsen (DEN)
UEFA Delegate: Velid Imamović (BIH)

20:15 CET - Geneva (Stade de Genčve)
Servette FC (SUI) - MFK Ružomberok (SVK)
Referee: Viktor Kopiyevs’kyy (UKR)
Assistant Referee 1: Volodymyr Vysots’kyy (UKR)
Assistant Referee 2: Vitaliy Skoblya (UKR)
Fourth Official: Dmytro Kryvushkin (UKR)
UEFA Referee Observer: Raymond Ellingham (WAL)
UEFA Delegate: Pascal Parent (FRA)

20:30 CET - Bucharest (Arena Națională)
FC FCSB (ROU) - FC Shirak (ARM)
Referee: Admir Šehović (BIH)
Assistant Referee 1: Amer Macić (BIH)
Assistant Referee 2: Goran Dujak (BIH)
Fourth Official: Haris Kaljanac (BIH)
UEFA Referee Observer: Georgi Yordanov (BUL)
UEFA Delegate: Ánna Kapásoglou (GRE)

20:45 CET - Maribor (Stadion Ljudski vrt)
NK Maribor (SVN) - Coleraine FC (NIR)
Referee: Kai Erik Steen (NOR)
Assistant Referee 1: Jan Erik Engan (NOR)
Assistant Referee 2: Tom Harald Grřnevik (NOR)
Fourth Official: Kristoffer Hagenes (NOR)
UEFA Referee Observer: Thomas Einwaller (AUT)
UEFA Delegate: Róbert Barczi (HUN)

20:45 CET - Aberdeen (Pittodrie Stadium)
Aberdeen FC (SCO) - NSÍ Runavík (FRO)
Referee: Ívar Orri Kristjánsson (ISL)
Assistant Referee 1: Birkir Sigurđarson (ISL)
Assistant Referee 2: Oddur Helgi Guđmundsson (ISL)
Fourth Official: Ţorvaldur Árnason (ISL)
UEFA Referee Observer: David Malcolm (NIR)
UEFA Delegate: Tarik Shamel (ENG)


20:45 CET - Motherwell (Fir Park Stadium)
Motherwell FC (SCO) - Glentoran FC (NIR)
Referee: Bram Van Driessche (BEL)
Assistant Referee 1: Yves De Neve (BEL)
Assistant Referee 2: Kevin Monteny (BEL)
Fourth Official: Kevin Van Damme (BEL)
UEFA Referee Observer: Edward Foley (IRL)
UEFA Delegate: Mark Blackbourne (ENG)

21:00 CET - Budapest (Hidegkuti Nándor Stadion)
Budapest Honvéd FC (HUN) - FC Inter Turku (FIN)
Referee: Gal Leibovitz (ISR)
Assistant Referee 1: Tom Adi (ISR)
Assistant Referee 2: Matityahu Yakobov (ISR)
Fourth Official: Erez Papir (ISR)
UEFA Referee Observer: Alfredo Trentalange (ITA)
UEFA Delegate: Richard Havrilla (SVK)

21:00 CET - Dublin (Tallaght Stadium)
Shamrock Rovers FC (IRL) - Ilves Tampere (FIN)
Referee: Michal Očenᚠ(SVK)
Assistant Referee 1: Ján Pozor (SVK)
Assistant Referee 2: Adam Jekkel (SVK)
Fourth Official: Peter Ziemba (SVK)
UEFA Referee Observer: Michael Thomas Ross (NIR)
UEFA Delegate: Neil Morrow (NIR)


21:00 CET - Belgrade (Stadion FK Partizan)
FK Partizan (SRB) - RFS (LVA)
Referee: Zaven Hovhannisyan (ARM)
Assistant Referee 1: Mesrop Ghazaryan (ARM)
Assistant Referee 2: Atom Sevgulyan (ARM)
Fourth Official: Henrik Nalbandyan (ARM)
UEFA Referee Observer: Alieh Čykun (BLR)
UEFA Delegate: Jasmin Baković (BIH)

21:00 CET - Poznań (Stadion Poznań)
KKS Lech Poznań (POL) - Valmiera FC (LVA)
Referee: Ondřej Pechanec (CZE)
Assistant Referee 1: Jiří Moláček (CZE)
Assistant Referee 2: Jakub Hrabovský (CZE)
Fourth Official: Ondřej Berka (CZE)
UEFA Referee Observer: Martin Hansson (SWE)
UEFA Delegate: Matthew Paris (MLT)

Only edited to add in the purple on 2 missed HUN observers & 1 HUN team ;) bmb
« Last Edit: Tue 25 Aug 2020 19:11 by bmb »
Like Like x 2 View List